Olimpos Gezilecek Yerler

YANARTAŞ
Bir Likya kenti olan Khimaira’da, antikçağlardan bu yana hiç sönmeden yanan ateş, bir doğal gaz kaynağının çatlaklardan yeryüzüne çıkmasıyla oluşuyor.
Eskiden daha güçlü olan ateş, zamanla küçük ama çok sayıda aleve dönüşmüş. Gündüz saatlerinde belli belirsiz olan alevleri akşam saatlerinde izlemek daha etkileyici olmaktadır. Ören yeri girişinden yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşten sonra bu yanar taşların olduğu tepeye ulaşılmaktadır.

 

ULUPINAR
Çıralının 11 km kuzeybatısında yer alan Ulupınar bölgede bulunan bol miktarda soğuk su kaynakları ve alabalık üretim tesisleri ile bilinmektedir.
Ulupınar adından da anlaşılacağı üzere ulu çınar ağaçları bölgede çokca bulunmaktadır.,
Bölgeye gelen ziyaretçiler son zamanlarda sayıları bir hayli artan lokantalarda tadına doyum olmayan alabalık ve meyve olarak da Kavunlu dondurma veya İncir tatlısını tercih etmektedirler.
Vadinin içerisinde kendisini gizlemiş olan tek kemerli Osmanlı köprüsü ve yakınında bulunan su değirmeni kalıntıları görülmeye değer tarihi yapılardır.

 

GELİDONYA FENERİ
Likya yolu üzerinde karaöz’den 8 km sonra adrasan’dan 15 km önce bulunan kendi halinde bir fenerdir. likya yolu yürüyüşçülerinin uğrak yeridir. fenerin yanındaki düzlük adeta biri gelsin de kamp yapsın diye bırakılmış gibidir. ayrıca fener yanındaki kuyuda içilebilir su bulunmaktadır. yanındaki kovayla çekip direk içebilirsiniz. (içtim ve hala yaşıyorum). akşam saatlerinde kamp’ta güneşin batışı seyredilir ve sabah kalkıp erkenden yola çıkmak üzere yatılır. akşam saatlerinde metreküp’e 7 tane ufak sinek büyüklüğünde böcekler çıkar. uçuşur ve her yerinize konarlar. erken yatıran şey de budur zaten.
Fenere elektrik ulaştıramadıkları için rüzgar enerjisi santrali kurmuşlar ancak çalışmamaktadır. güneş enerjisi ile gereksinim karşılanıyor demek ki.buradan adrasan’a kadar süren 15 km’lik yürüyüş yolunda bir gram su yoktur ve durmadan 5 saat sürer. alışık olmayan bünyeye “daha da gelmem likya’ya” dedirtir. ama çok güzeldir.
İsteyenler karaöz üzerinde araçları ile giderek sadece 3 km. lik bir yürüyüşle ulaşabilirler ..mutlaka tavsiye ediyoruz…

 

MUSA DAĞI
Artık tırmanışımız başlıyor. Bu parkur dik çıkış ve dik inişlerden oluşan bir, zor bir parkurmuş.

Sıfırdan 800 metrelere yükselen Musa Dağı’yla beraber biz de deniz seviyesinden, yukarıya doğru tırmanışa geçiyoruz. Orman altı patikasının yürümesi rahat ama bir anda yukarı tırmanış ilk zamanlarda biraz zorluyor bedenlerimizi. Kısacık bir mola veriyor, bu mevsimin en büyük nimeti portakallarımızı yiyoruz.
Yaklaşık 45 dak. yürüdükten sonra antik kent kalıntıları ve zirve …..
Muhteşem bir manzara , bir tarafımız Olympos , Çıralı sahili , bir tarafımız sazak koyu harika akdeniz…Yanınıza bolca su ve fotoğraf makinanızı almayı sakın unutmayın….

 

BEYCİK YAYLASI
Beycik, Antalya ilinin Kemer ilçesine bağlı bir köydür. Antalya iline 70 km, Kemer ilçesine 25 km uzaklıktadır. Tekirova ilçesine 7 km, Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Kuşbakışı olarak Tekirova Üçadaları ,Çıralıyı ve olympos’u izleyebileceğiniz tam bir görsel bölgedir.Çeşitli restaurantlar ile günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir beldedir.

Olympos’a uzaklığı 20 km.’dir. Dileyen Misafirlerimiz için ulaşım sağlanır…

 

TAHTALI DAĞI TELEFERİK
Türkiye sahip olduğu turizm potansiyeline bir yenisini ekleyerek turizmini daha da zenginleştiren bir imkana kavuştu: Avrupa`nın en uzun Teleferiği, Akdeniz’i ve 2365 Metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın zirvesini birleştiriyor. Zirvesi Karla kaplı bu heybetli dağ hızla büyüyen ve turizmin gözdesi olan Kemer, Antalya bölgesinde yer almaktadır.

Kar, Tahtalı’nın zirvesini adeta bir şapka gibi Nisan’a kadar kaplamakta ve muhteşem bir görünüm yaratmaktadır. Bölge iklim olarak yıl boyu ılıman ve sıcak havası, kristal berraklığında Mavi Denizi, ve aynı zamanda 2000m üzerinde ideal dağ havası ile neredeyse tüm yıl boyu turizme elverişli konumdadır.
Onbir ay Deniz Keyfi
Güney Türkiye’de yer alan Antalya bölgesi özellikle güneşe hasret kalanlar ve kültür meraklıları için bulunmaz bir tatil yeridir.
Akdeniz pırıl pırıl ve tertemiz kıyıları ile 11 ay denize girme imkanını veriyor. Uygun koşullardan başlayan ve her türlü konforda konaklama imkanı veren tüm işletmelerin Türk misafirperverliğini görmek ve unutulmaz bir tatil keyfi yapmak imkanı sunulmakta.

Dünyanın en güzel Milli parklarından birinde yer alan Tahtalı teleferik ile zirveye yapılacak ziyaret unutulmaz anlar yaşatmaktadır.
4 ay Kış sporları keyfi

Yeni tamamlanan Tahtalı teleferik projesi tam anlamıyla bir mühendislik harikası olarak tanımlanabilir. Teleferik 4350 m uzunluğunda ve 80 kişilik kabinlerde yaklaşık 10 dakika içerisinde 1639m yükseklik kat etmektedir. Bu sayede denize girmenin yanı sıra aynı zamanda 4 ay boyunca kış sporlarını da yapma keyfine varmak mümkün olmaktadır.

 

ADRASAN KOYU
Adrasan Antalya’nın 90 km güneybatısında 3000 nüfuslu turistik bir yerleşim yeridir. İsmi çavuşköy olarak 1960 yılları başında değiştirilsede yöre halkı hala Adrasan olarak kullanmakta ve adının eski haline dönüşmesi için yasal girişimlerde bulunmaktadırlar.
Yörede birçok antik kalıntı bulunmaktadır.Bölgede yapılmakta olan bir otelin kazı işlemleri sırasında Helenistik döneme ait nekropol sahası bulunmuş bölge Antalya Müzesi tarafından kurtarma kazısı gerçekleştirilmiştir.
Turizm bölgede giderek dahada artmakta olup gelen yerli ve yabancı turistlere en iyi şekilde hizmet verilmektedir.

 

FASELİS (PHASELIS)
Antalya – Kumluca karayolunun 57. km.’sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km. sonra Faselis’e ulaşılır.
Kent M.Ö. VII. yüzyılda Rodos’lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur. Phaselis’in üç limanı vardır.
Kuzey Limanı,Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı bulunur. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi yapılar bulunur. Bu yapıların tarihi M.Ö. II. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülür.

Comments are closed.